Strona wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies), aby poprawić komfort przeglądania strony.

O nas

Pawelana to sala koncertowo-balowa powstała w wyniku rewitalizacji hali elektrowni, która ponad 120 lat temu stanowiła część prężnie działającej na terenie Pabianic fabryki włókienniczej.

Architektoniczna perełka liczy ponad 500 mkw powierzchni, w których w przeszłości wytwarzana była energia dla zakładów włókienniczych imperium przemysłowego Spółki Krusche i Ender. Hala siłowni energetycznej mimo technicznego przeznaczenia, stanowi dowód wielkiego kunsztu budowniczych z początku XX wieku. Ściany zdobią pilastry wraz z gzymsami, strop wieńczy piękny kasetonowy sufit oraz suwnica wraz z zachowanym sprawnym mechanizmem.

Sala koncertowo-balowa zaadaptowała postindustrialne przestrzenie, a inwestorzy po raz kolejny przywrócili budynkowi zewnętrzne i wewnętrzne piękno, zachowując detale architektoniczne w ich oryginalnym stanie i nowoczesną formę użytkową.

Dla uszanowania kontekstu historycznego, a także dla pozostawienia śladu po fabrycznej przeszłości Pabianic, sala koncertowo-balowa nosi nazwę Pawelana, jako odniesienie do jednej z fabryk działającej w budynku na zbiegu ul. Zamkowej i Lipowej, w której obecnie funkcjonuje czterogwiazdkowy hotel Fabryka Wełny.